Druhé on-line Posviť si je za námi. Jaké bylo?

Druhé on-line Posviť si je za námi. Jaké bylo?

Druhá šance pro váhavce

Opět virtuálně, ale tentokrát zaměřený hlavně na on-line schůzky se zástupci konkrétních středních škol, kariérové poradenství a poskytování informací o přijímačkách Tak byl koncipován druhý festival vzdělávání a práce, který byl velkou příležitostí hlavně pro ty stále nerozhodnuté a váhavé, kteří ještě své přihlášky na SŠ nepodali. 

Využili žáci tuto příležitost?

Čísla o návštěvnosti festivalu (viz obrázek v galerii) napovídají, že příliš ne. Návštěvnost online schůzek se zástupci středních škol byla ve srovnání s listopadovým prvním Posviť si (psali jsme ZDE) až na výjimky nízká. Velký zájem nebyl ani o kariérové poradenství nebo o informace o přijímacím řízení, které poskytovala zástupkyně OŠMS Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Proč? O čem to vypovídá?

Představme si "Posviť si na budoucnost" jako sklenici s vodou. Jak ji uvídíme? Bude poloprázná nebo poloplná?

Pokud ji uvidíme jako poloplnou, platí argument, že většina deváťáků nenechala své rozhodování na poslední chvíli a v době konání festivalu už "měli hotovo", byli rozhodnuti, kam své přihlášky dají a tím pádem neměli velkou motivaci se akce účastnit. A ti případně ještě nerozhodnutí možná měli zkrátka dostatek informací a další už nepotřebovali.

Pokud bychom se na sklenici Posviť si dívali spíše jako na poloprázdnou, jsou zde pak další argumenty počínaje aktuálně velkým přesycením on-line světem přes neschopnost žáků aktivně si vyhledávat informace až po malou schopnost a ochotu mladých lidí převzít za svoji budoucnost odpovědnost.

Každopádně je jasné, že letošní "dvoufázové Posviť si" přineslo všem aktérům spoustu nových zkušeností a příležitostí a vygenerovalo i značné množství otázek Nyní, stejně jako při každém zkušenostním učení, nastává správný čas na poctivou reflexi, zhodnocení uplynulého a nastínení budoucího. Těšíme se na toto zastavení se a na společné diskuze se všemi aktéry: partnery, středními i základními školami, základními, s rodiči a zejména s žáky. Máte podnět? Směřujte ho na poradce do InfoKariéry

Více informací k Posviť si vol. 2 najdete v tomto článku na webu Posviť si na budoucnost.

© 2019 Pakt zaměstnanosti Plzeňského kraje, provozuje Regionální rozvojová agentura PK o.p.s, vytvořili v