Klub kariérových poradců minulý týden diskutoval o aktuálním tématu on-line poradenství

Klub kariérových poradců minulý týden diskutoval o aktuálním tématu on-line poradenství

Z možnosti nutnost

Jedno se současné koronavirové době musí nechat: posunula on-line kariérové poradenství o značný kus kupředu. Z možnosti se v době pandemie stala nutnost. Účastníci Klubu KP se při setkání shodovali, že pro ně pandemická doba znamená velkou příležitost vyzkoušet si nové on-line nástroje a zavést je do svojí poradenské praxe. A je jednoznačné, že se virtuálních nástrojů nehodlají vzdát ani po návratu "do normálu", většina přítomných vidí jako ideální kombinaci osobní a on-line formy poradenství.

Portfolio začíná být in

Často skloňovaným pojmem na setkání bylo (žákovské) portfolio - v současnosti školy přecházejí na tzv. e-portfolia. Účastníci zmiňovali zkušenosti mj. s následujícími aplikacemi: Delve, Wakelet, LinkedIn, Mahara nebo pro mladší děti (ZŠ) Coumim.cz.

Diskuze se vedla mimo jiné o různé míře otevřenosti portfolií, tj. o tom, kdo má do portfolia žáka přístup (všichni učitelé/pouze poradce a žák), i o možnostech přenést portfolio do dalších životních etap žáka (v jaké formě si žák může portfolio "odnést" po ukončení studia).
Zazněla také informace, že některé VŠ letos v souvislosti s přijímacím řízením portfolia nově vyžadují (např. formou prezentace, videa apod.) a žáci při jejich přípravě hledají podporu u svých učitelů a kariérových poradců.

Inspirace - s čím začít?

I sami účastníci setkání si vyzkoušeli některé z on-line nástrojů, které lze v poradenství dobře využít, např. Jamboard (sdílená "bílá tabule"), Fotky Google (vlastní album fotografií – např. pro naplnění obrázkovými kartami Dixit) nebo Mentimeter vhodný pro sběr námětů nebo zpětné vazby. Ilustrační náhledy k těmto třem on-line nástrojům naleznete v galerii pod článkem.

Výstupy z Klubu KP včetně sesbírané dobré praxe jsou k dispozici ke stažení ZDE


Příští setkání Klubu je plánováno v podzimních měsících.
Pokud jste kariérovými poradci a chtěli byste se připojit ke klubovému sdílení, můžete sledovat stránku klubu, na níž jsou zveřejňovány aktuální informace i termíny.

 

 

© 2019 Pakt zaměstnanosti Plzeňského kraje, provozuje Regionální rozvojová agentura PK o.p.s, vytvořili v