Poradenské čtení na léto: nová kniha pro poradce řeší vztahy a sebereflexi

Poradenské čtení na léto: nová kniha pro poradce řeší vztahy a sebereflexi

18 měsíců a 18 autorů. Tak vznikala nová publikace v EKS, Na první pohled možná mnoho lidí a málo času, ale publikace vás brzy přesvědčí, že by ve vaší profesní poradenské knihovně určitě měla mít své místo. A to i přesto, že je to kniha, která, jak autoři píší: "nepatrně vyčnívá z knihovny". Je to proto, že na okraji stran poskytuje prostor pro "kritickou reflexi", která pomáhá lépe porozumět vlastní poradenské praxi a přináší zamyšlení, kladení otázek a zkoumání nových možností. Kritická reflexe je jako „baterka“, která svítí na to, co je důležité pro nás samotné. Každý poradce je totiž především člověk – s jedinečnými vlastnostmi, zkušenostmi, vzděláním, zázemím i přesvědčením. A právě díky kritické reflexi může spatřit svoji jedinečnost a pochopit, jak se projevuje v jeho práci.

Ústředním tématem knihy jsou VZTAHY, které jsou základní a různorodou podstatou života každého člověka - poradce nevyjímaje. Z tohoto hlediska rozčlenili autoři publikaci do 3 částí - rovin vztahů, které se všechny dohromady promítají i do vztahu k práci.

  • Já a můj vztah k sobě - vztah, který máme sami se sebou - tento vztah do velké míry určuje, jak přistupujeme ke všemu ostatnímu, a proto je vztahu k sobě určen úvod knihy 

  • Já a moje okolí - vztah s naším blízkým okolím - každodenními kontakty (s žáky, jejich rodiči, kolegy) 

  • Já a svět - vztah ke světu a obecnějším tématům, jako je udržitelnost či proměnlivá budoucnost

Kniha vám umožní zamýšlet se v kontextu poradenské práce nad pojmy jako změna, chyba, digitální technologie, komunikace s rodiči....Stranou ale nezůstává ani problematika etiky, udržitelnosti či zvládání úzkosti a frustrace v současném proměnlivém světě. To vše ve formátu, který umožňuje zastavení se, rozjímání, psaní vlastních poznámek a postřehů i hledání odpovědí na návodné otázky. 

S respektem k různorodosti čtenářů autoři záměrně nedali článkům jednotný formát - každý čtenář si tak může najít to, co mu vyhovuje nejvíc. Vybraná témata jsou zpracována pomocí příběhů, odborných statí, případových studií, praktických tipů i cvičení. 

Kniha  "Cesta za horizont kariérového poradenství. Kritická reflexe v praxi." je zdarma ke stažení ve formátu pdf ZDE 

Zajímá vás téma wellbeingu ve vzdělávání a chcete se dozvědět víc? Přečtěte si článek Wellbeing ve vzdělávání, nadstavba nebo nutnost? z červnového vydání časopisu Řízení školy.

© 2019 Pakt zaměstnanosti Plzeňského kraje, provozuje Regionální rozvojová agentura PK o.p.s, vytvořili v